Régio
A Centrope régió számos szomszédos megyéből és államból áll Ausztria, a Cseh Köztársaság, Magyarország és a Szlovák Köztársaság határa mentén, és a következő régiókból áll: Jihomoravský, Bratislavský, Trnavský, Győr-Moson-Sopron, Burgenland, Alsó-Ausztria és Bécs. A 2003-ban a Kittsee politikai nyilatkozatával alakult, és célja a partnerség és a gazdaság erősítése a 20. század második felében a vasfüggöny alatt szenvedő régióban.
A régió földrajzi
A Centrope régió elhelyezkedése, négy ország metszéspontjában, egyedülálló Európában, amelyet az őt alkotó régiók sokszínűsége jellemezz. A két EU-s főváros, Bratislava (Pozsony) és Bécs, amelyeket csupán 50 kilométer választ el egymástól, Brno és Győr városai, mint a térség kiemelkedő városközpontjai, továbbá számos más kiváló és vonzó város, az európai régió gazdasági és kulturális fellegvárai közé tartoznak. Több mint 50 ezer négyzetkilométeren át, a Duna, a Morava, a Vág (Váh) és a Rába folyók mentén lévő erős régiók egyesültek - egységben az erő -, amelyek az újítás, az alkotóképesség, a fejlődés, a nyitottság és a sokfélesség lelkes hívei.
Több éve már, hogy a térség népei, a szomszédos országokban való mindennapi utazások és munka eredményeképpen, keverednek egymással. Mint a regionális együttműködés “cégtáblája”, a Centrope azokat a közös jellemvonásokat tükrözi, amelyek immár az itt élők mindennapi életének részévé és normájává vált.
Gazdasági szempontból, a Centrope az EU csatlakozás egyik nagy győztese. Támpontként szolgál a közép-európai, és többnyire a kelet és dél-kelet európai piac növekedéséhez. Egy fejlett, és állandóan bővülő infrastruktúrával párosulva, szakképzett munkatársai számos üzleti és befektetési lehetőséget biztosítanak a nagyvállalatok, továbbá a kis- és középvállalkozások számára. Emellett, a Centrope szemlélteti az oktatási és kutatási intézmények páratlan sokasságát, amelyek sokoldalú eredményei és kínálatai tovább erősítik az együttműködés és a mobilitás esélyeit.
A sokrétű kulturális életével, a Centrope a világszerte nevezetes események és fesztiválok helyszínéül szolgál. Számos múzeum és lélegzetelállító emlékmű tanúskodik Európa leggazdagabb kulturális örökségéről, és tükrözi vissza a térség közös történelmi múltját.
A Duna, a Morava és a Dyje/Thaya folyók mentén elhelyezkedő árterek és holt ágak a térség “zöld tüdeje”; az Alpok és a Kárpátok hegylábai, továbbá a Fértő tó, amely Európa legnyugatibb szteppés tava, a Centrope gyakorta érintetlen természeti tájainak kimagasló mozaikdarabkái. Mindezek a csábító szórakozási lehetőségekkel rendelkező városok határaiban találhatóak, amelyek szintén elősegítik a Centrope térség magas életszínvonalának fenntartását.
Ennélfogva - csaknem minden értelemben - a Centrope olyan feltételekkel büszkélkedhet, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy Európa legdinamikusabb és legsikeresebb régiói közé tartozzon.
Háttér információk a Centrope-ról
Az EU bővítés jelentősen javít az erős integráción és együttműködésen. Négy szomszédos ország – Csehország, Szlovákia, Magyarország, Ausztria – egy olyan régiót tartalmaz, amelynek 6 millió lakosa, mind kulturálisan, mind gazdaságilag eltérőek. Szoros együttműködéssel ez a régió egyedivé, vonzóvá és erőssé válhat – képes lehet megfelelni a más európai régiók közötti verseny kihívásainak.
Nyilvánvalóan a régió legfőbb célja az kell legyen, hogy együttműködjenek egy, olyan sikeres európia régió kialakításában, ahol a gazdasági, a szociális és politikai erőforrások valamit a nyelvi és kulturális különbségek együttesen járulnak hozzá egy dinamikusan fenntartható fejlődéshez.
Ezért, 2003 szeptemberében a Kittsee palotában tartott politikai konferencián, tartományi kormányzók és a határ négyszög polgármesterei megegyeztek a Közép Európai Régió – Centrope – létrehozásában. Az Interreg III-A „Európai régió építési” projekt keretein belül, a 2006 elejéig tartó első periódus arra szolgát, hogy kooperatív struktúrával és szolgáltatásokkal megalapozza a Centrope Közép Európai Régió létrehozását.